Portal informacyjny Brak kategorii Jak pozbyć się worków po nawozach i folii rolniczej?

Jak pozbyć się worków po nawozach i folii rolniczej?


Odbiór worków po nawozach

Rolnicy zgłaszają powszechny problem polegający na tym, że gminy odmawiają przyjmowania opakowań nawozów w punktach selektywnej zbiórki. Są to zazwyczaj odpady tworzyw sztucznych i zawarte w nich pozostałości nawozów, które są szkodliwe dla środowiska. Co więc z nimi zrobić? Gdzie zgłosić się po odbiór worków po nawozach i odbiór folii rolniczej?

Odbiór worków po nawozach – dlaczego nie wyrzucać?

Jeżeli worki i pozostałości nawozów zawierają składniki chemiczne wymienione w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach są to odpady niebezpieczne podlegające specjalnemu przetwarzaniu.

Po starannej segregacji odpady będą unieszkodliwiane za pomocą specjalistycznych procesów, takich jak metody termiczne, autoklawowanie czy obróbka mikrofalowa. Te metody unieszkodliwiania są stosowane przez wyspecjalizowane firmy, które specjalizują się w przetwarzaniu odpadów niebezpiecznych. Jeśli okaże się, że worki z nawozami są sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne, będą musiały zostać przetworzone w specjalny sposób. Gmina będzie odpowiedzialna za przekazanie ich firmie, która prowadzi odbiór worków po nawozach lub odbiór folii rolniczej.

Wybierając firmę do odbioru worków z nawozem, wybierz taką, która ma doświadczenie w tego typu zbiórce, która będzie przetwarzać worki w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska oraz za uczciwą cenę.

Odbiór folii rolniczej

Odbiór folii rolniczej – ochrona środowiska

Folię do sianokiszonki można poddać recyklingowi, więc nie jest to produkt odpadowy. Po obróbce można go wykorzystać do produkcji mebli ogrodowych, worków na śmieci lub membran odpornych na wilgoć. W Polsce systemy recyklingu folii z sianokiszonki są szeroko rozpowszechnione, więc jest to dobra opcja. Podczas zbierania folii rolnej ważne jest, aby była ona całkowicie sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń lub innych zanieczyszczeń. Pomoże to obniżyć koszty transportu folii i obróbki niezbędnej do jej recyklingu.

Aby pozbyć się odpadów rolniczych, trzeba znaleźć firmę, która zapewni nam profesjonalny odbiór folii rolniczej. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W Polsce jest wiele renomowanych firm, które mogą pomóc w tym zadaniu.