Portal informacyjny Brak kategorii Neurolog dziecięcy – jak wygląda wizyta? Na co trzeba się przygotować?

Neurolog dziecięcy – jak wygląda wizyta? Na co trzeba się przygotować?


Neurolog dziecięcy Kraków

Neurolog zajmuje się leczeniem chorób z zakresu układu neurologicznego. Neurolog dziecięcy swoje usługi kieruje dla tych młodszych i starszych dzieci. Do najczęściej występujących chorób, wśród małolatów jest padaczka, problemy z mową czy występujące częste bóle głowy. W przypadku noworodków, bardzo często pediatrzy zlecają badania kontrolne u neurologa. Jak przebiega wizyta u neurologa? O czym należy wiedzieć?

Neurolog dziecięcy Kraków – jak przebiega wizyta?

Zazwyczaj dziecko kierowane jest przez lekarza rodzinnego lub pediatrę do konkretnego specjalisty. Wszystko zależy od rozwoju czy występujących objawów. Jeśli dziecko we wczesnym wieku nie radzi sobie z trzymaniem przedmiotów, czy ma problem z rozluźnieniem mięśni, to koniecznie należy udać się do neurologa. Z usług medycznych tego specjalisty należy również skorzystać w chwili:

  • napadów drgawkowych,
  • opóźnienia w takich czynnościach jak siadanie, chodzenie czy mówienie,
  • nadpobudliwość,

problemy z koncentracją.

Wcześnie postawiona diagnoza pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy udać się do lekarza.

Neurolog Kraków

Jak neurolog Kraków przeprowadza badanie neurologiczne u noworodków?

Badanie noworodka jest znacznie trudniejsze, niż badanie osoby, która potrafi mówić i oceniać stan swojego zdrowia. Badanie dziecka zaczyna się od wnikliwego wywiadu z rodzicem. Do kolejnych etapów badania zaliczamy:

  • badanie fizykalne – ocena obwodu, kształtu i symetrii czaszki. Do zadań lekarza należy również ocena stanu ciemiączka i szwów czaszkowych,
  • badanie odruchów głębokich – polega na delikatnym uderzaniu młoteczkiem w niektóre miejsca dziecka,
  • badanie odruchu Moro – przy nagłej zmianie hałasu bądź położenia dziecka, wyprostowuje ono kończyny dolne i górne, plecy wyginają się w łuk, a głowa odchylana jest do tyłu,
  • badanie odruchu chwytnego – badanie automatycznego zaciskania palców.

Badania u niemowlaka są podstawowymi badania, określającymi poziom rozwoju noworodka.

Udając się neurologa, warto znaleźć dobrego specjalistę, który posiada pozytywne opinie, wystawiane przez innych, korzystających z jego usług pacjentów.