Portal informacyjny Brak kategorii Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co musisz o nich wiedzieć?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co musisz o nich wiedzieć?


Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zapewnienie bezpieczeństwa na drodze jest bardzo ważne. W tym celu wykorzystuje się różnorodne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jakiego rodzaju wyróżniamy te urządzenia.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – rodzaje

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego montowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa rowerzystom, pieszym, jak również kierowcom samochodów. Zalicza się do nich różnego rodzaju balustrady i poręcze, bariery, w tym bariery mostowe, energochłonne, bariery drogowe stalowe, ogrodzenia, słupki blokujące, blokady parkingowe, progi zwalniające, lustra drogowe i wiele, wiele innych.

W jakim celu wykorzystuje się urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Nadrzędnym celem urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest ochrona kierowców, pieszych, rowerzystów czy osób, które wykonują prace ziemne. Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale również  mają wpływ na organizację ruchu. Do ich innych zadań należy:

  • wskazywanie pikiet dróg,
  • oznaczanie obiektów, które znajdują się w skrajni dróg,
  • zabezpieczenie robót, prowadzonych na drogach,
  • zamykanie pasa, drogi ruchu,
  • informowanie i ostrzeganie kierowców.

Wszelkie takie urządzenia dzielimy na aktywne i pasywne. Znajdują się praktycznie na każdej drodze. Nie tylko na autostradach , ale również na drogach lokalnych, gminnych.

Bariery drogowe stalowe

Zastosowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego

To, w jaki sposób i gdzie stosować takie urządzenia, warunkuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Narzędzia muszą spełniać wiele wymogów, aby można by je zamontować legalnie w obrębie dróg. Każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą barier ochronnych i innych produktów, musi posiadać niezbędne certyfikaty i atesty jakości. Zapewniają one wykonanie w odpowiednich  warunkach, zgodnie z normami.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego są niezastąpione. Często, dzięki nim redukowane są skutki wypadków. Są niezbędne na autostradach, w miastach i na drogach szybkiego ruchu.